Kieliszki do napojów

Istnieje wiele różnych rodzajów kieliszków do napojów. Są one wykonane ze szkła i mogą być bardzo efektowne, co na pewno przyciągnie uwagę konsumentów, a także osób, które gościmy u siebie w domu.

 

Szkło używane do kieliszków powinno mieć odpowiednią twardość, wydawać czysty dźwięk, a także musi być odporne za zadrapania. Krawędź nie może mieć żadnych zgrubień.

Kieliszki do wina czerwonego różnią się od kieliszków do wina białego tym, że posiadają większy kielich i krótsza nóżkę. Nie wolno podawać wina czerwonego w kieliszku z kolorową nóżką, ponieważ takie służą do wina białego.

Jeśli nie chcemy popełnić błędu przy doborze kieliszków do napoju musimy pamiętać o poniższych zasadach.

Do wódki służy tylko i włącznie mały kieliszek. Wino czerwone powinno być podawane w pucharkowatych kieliszkach, te troszkę mniejsze służą do wina białego. Do szampana wymagane są wysokie na krótkiej nóżce bądź płytkie i szerokie na długiej nóżce.

Kieliszki do koniaku i winiaku mają niską nóżkę i zwężenie w górnej części, natomiast w tych rozszerzonych ku górze pijemy wermuty i wina rose.

Pozostały wina wytrawne i półwytrawne ,które powinny być podawane w kieliszkach z wysoką nóżką i krawędziami lekko zawiniętymi do wewnątrz.

Również szklanki są wykorzystywane podczas serwowania napojów takich jak: piwo czy long drinki. Wtedy są one duże i zwężone ku podstawie.