Urządzenia chłodnicze do ekspozycji

Trudno sobie wyobrazić pracę cukierni bez ekspozycji produktów na sprzedaż. Zaprezentowanie ich za szklaną szybą pobudza zmysły klientów, którzy nabierają chęci do skosztowania poszczególnych smakołyków. Często samo ustrojenie, ozdobienie poszczególnych ciast i deserów budzi większy entuzjazm niż ich późniejsze spożycie, dlatego też tak wiele zakładów gastronomicznych przykłada szczególną wagę do odpowiedniej prezentacji serwowanych potraw.

Potrawy prezentowane się co najmniej na dwa sposoby – w ciągach stołów chłodniczych albo w ekspozycyjnych urządzeniach chłodniczych. Niezwykle rzadko prezentuje się produkty spożywcze na wyspowych ladach chłodniczych, nazywanych gondolami. Ich minusami są jednak wysokie koszty utrzymania, mała powierzchnia ekspozycji. Nic więc dziwnego, że zastępowane są przez barki sałatkowe, stanowiących ich odmianę.

W ekspozycyjnych urządzeniach chłodniczych część prezentująca produkty do konsumpcji oddzielona jest przezroczystą przegrodą. Niekiedy jest ona otwarta, by umożliwić do niej łatwiejszy dostęp. Taka konstrukcja urządzeń powoduje duży napływ powietrza z zewnątrz do chłodzącego urządzenia, co zwiększając jego temperaturę, wpływa na zwiększenie ilości pobieranej przez niego energii.

Alternatywą dla otwartych regałów są szafy chłodnicze ze szklanymi drzwiami. Ich atuty to przede wszystkim – oszczędność miejsca (można je postawić przy ścianie), duża powierzchnia eksponowania (pozwala na zaprezentowanie wielu potraw), niższe koszty eksploatacji. Na minus jednak należałoby zaliczyć gorszy dostęp do zgromadzonych produktów w tego typu urządzeniach ze względu na konieczność otwierania szklanych drzwi. Jeszcze inne rozwiązanie wykorzystują witrynowe lady chłodnicze.  Mają one zdecydowanie mniejszą przestrzeń do ekspozycji niż jest to w przypadku szaf chłodniczych ze szklanymi drzwiami Jednak zaletą jest otwarte wykończenie, bez szklanych elementów zamykających dostęp do prezentowanych potraw, dzięki temu istnieje bardzo dobry dostęp do oferowanych posiłków. Witryny chłodnicze oprócz modeli wyposażonych w kółka występują również w mniejszych formach, które idealnie nadają się do postawienia na stole.